Temakväll med Dans- och rörelseterapi och Yoga

22 januari, Acksjöns kapell

Med utgångspunkt i Svadhyaya, som handlar om att möta sig själv genom närvaro i kropp och andning, får du denna kväll komma dig själv nära med hjälp av yoga och dans. Ingången är dansterapeutisk vilket innebär att du bjuds in att ta kontakt med din kropp och sen följa de rörelseimpulser som väcks. Det handlar om att, i ett tryggt rum, utgå från dig själv som du är och öva upp ditt inre lyssnande utan rätt eller fel. Jenny och Hanna guidar dig in i arbetet stegvis där vi låter Svadhyaya genomsyra integrationen mellan yoga och dansterapi.

 

Jenny Davidsson är leg. fysioterapeut, dans-och rörelseterapeut och har utbildning inom psykoterapi, basal kroppskännedom, mindful-self-compassion och existentiella samtal. Hon har mångårig erfarenhet att undervisa i dans- och rörelseterapi vid Karlstads universitet. Hanna Staaff är beteendevetare i botten, är yogalärare och yogaterapeut och har sedan drygt 20 år tillbaka utbildat och vidareutbildat yogalärare i Sverige, Finland och Estland. Hanna driver Yogaskolan i Karlstad.

 

När: Torsdag 22 januari,
Tid: kl. 17.30-20.30
Pris: 490 kr,Te och frukt ingår. Det går bra att använda friskvårdsbidrag. Vi är anslutna till Wellnet och Epassi. Sjukskrivna, arbetssökande, pensionärer och studerande får 10 % rabatt.

 

Anmäl dig här

 

Detta inlägg är publicerat i Nyhet. Bokmärk permalink. Stängt för kommentarer och trackbacks.